Erebos - hra která zabíjí!

13. srpna 2012 v 19:18 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Ursula Poznanski
Překladatel/ka: Karolína Kousalová
Rozměry v mm: 152x228
Počet stran: 320
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2011
Věk: Bez omezení

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?Už když jsem knihu začala číst, věděla jsem, že se mi bude líbit. Poté co jsem se do prvních stránek života Nicka začetla, jsem se od knihy nedokázala odtrhnout a dokázala jsem ji číst i několik hodin v kuse.

Ze začátku mi sice život Nicka Dunmora přišel obyčejný a nezajímavý, ale byl to pouze mylný dojem prvních pár stránek, protože potom už bylo všechno takové, jaké jsem to od samotné knihy očekávala.

Občas jsem si připadala, že Erebosem žiju i já. Těšila jsem se na okamžiky, kdy Nick zase začne hrát za Sariuse, řešila jsem, co bych obětovala za krystaly přání, ale zároveň jsem věděla, že Erebos není navždy. V duchu jsem si plánovala, jak se bude jmenovat moje postava, čím bude významná i co bych s ní chtěla dokázat.

Bylo zajímavé číst o Nickových spolužácích, posuzovat, který z nich je ještě ve hře a který už ne. Zároveň mě děsilo, když čím dál víc holek ve škole o přestávkách brečelo a nakonec histerickým výstupem, při kterém byl obviněn člověk tím, že chtěl znásilnit holku. Bylo to snad díky Erebosu? To stejně jako Nick nikdo nevěděl, protože o svých úkolech se nesmělo nikde zmiňovat. Stejně tak Nick nechtěl, aby se někdo dozvěděl o tom, že měl Brynne pozvat na rande...

Nesmím zapomenout zmínit Viktora a Emily, kteří chtěli Erebos pochopit. Společně s Nickem a samozřejmě i se Speedym zkoušeli Erebos rozšifrovat. Dařilo se jim to po kouskách, ale perfektní obraz měli až poslední den, zrovna ten, kdy bojovníci vnitřního kruhu měli zabít Ortolanta, který nejenom že nebyl něčím ve hře, on totiž doopravdy existoval a od otce Adriana před lety ukradl Boží jiskru, vyhrál u soudu a dva roky na to se Larry McVay oběsil.

Ovšem nejvíce obdivu a emocí si u mně získala poslední kapitola, kde Adrian, poprvé a naposledy hrál zachovalý začátek Erebosu před vstupem do hry, která byla navždy zničená, protože po dvou letech si mohl promluvit se svým mrtvým otcem.

Zároveň se ale druhá část kapitoly odehrála mezi Nickem a Emily v duchu Vánoc, takže nemůžu posoudit, která se mi líbí víc. Každopádně to, že si Emily nechala vytetovat havrana na zátylek od Nickova bratra mě utvrzuje v tom, že k sobě prostě patří a vždycky patřily.

A poslední text, který chci zveřejnit, je přímo z knihy.
"Kdo byli lidé ve Vnitřním kruhu?" zeptalo se baculaté asijské děvče později večer, když většina přítomných odešla.
"Helen byla BloodWork," řekl Nick. "Ta je na tom teď špatně. Je v péči psychiatrů, říkal pan Watson."
"A Wyrdana? A Drizzel?"
Wyrdanino pravé jméno Nick neznal. V duchu jí stále říkal Glum. Byla z jiné školy stejně jako Vřískot a mimozemšťan. Jeden z těch dvou také musel Nicka strčit pod metro - ale už nebylo důležité, kdo z nich to byl.
Byl na tom podobně jako Jamie - ten taky netušil, kdo mu vysadil brzdy.
"Drizzel," řekl Nick, "byl pravděpodobně Colin. Znáš ho? Vysoký, tmavovlasý, hraje basket."
A kdysi to býval i můj kamarád.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:


Pokud tě kniha zaujala, můžeš si ji objednat na tomto odkazu.

Za poskytnutí recenzního výtisku ještě jednou děkuji knižnímu nakladatelství Fragment, kde si knihu můžeš taky objednat (odkaz výše) a udělat si vlastní představu o postavách v knize a zároveň si příběh vychutnat po svém.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristen Kristen | Web | 21. října 2012 v 8:50 | Reagovat

Kniha mi nejdřív připadala hrozně krutá, nebo jak to říct, ale po přečtení Tvé recenze, si ji možná i přečtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama