Hunger games - Aréna smrti

16. srpna 2012 v 14:17 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Suzanne Collins
Překladatel/ka: Zdík Dušek, Ph. D.
Rozměry v mm: 145x210
Počet stran: 328
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2010/2012
Věk: Bez omezení
Ukázka z knihy: tady (www.fragment.cz)

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají... V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

První díl ságy Hunger games se mi líbí ze všech třech dílů nejvíc a zároveň mi v mnohém připomíná Twilight, ale zbytek vyjde najevo až při dalších dílech.

Už v prvních pár stránkám jsem si strašně zamilovala Hurikána a proto mě strašně bodlo u srdce, když se nenabídl jako dobrovolník místo Peety Mellarka. Zároveň mě naštvali stráže, kteří od Katniss Hurikána v soudní budově odvekli, takže ji nestihl říct, na co nesmí zapomenout a zároveň to už nikde v knize nebylo napsané, což mě mrzelo.
Peetu jsem si za tu krátkou dobu moc oblíbit nestačila, autorka si s ním ale vyhrála v jiných barvách, ve kterých jsem pochopila, jaký byl, až když jsem si to po přečtení úplně celé série promítla v hlavě.

Fascinovala mně vyspělost země Panen, především řečeno kapitolu, ale zároveň mi to přišlo jako výsměch pro ostatní kraje, i když to tak asi bylo myšlené. Zároveň jsem si ale strašně oblíbila Haymitche, který to s Katniss myslel vážně a který si ji oblíbil.
Doopravdy pestře jsem vnímala děj v aréně, bála jsem se v každé kapitole, co se stane a proto jsem nemohla uvěřit svým očím, když Katniss slyšela Peetu s profesionálama.

Autorka si dokázala se čtenáři pohrát tím, že jim líčila věci horší, než doopravdy byli a tím si u mně menší plus, protože při napětí, kdy Katniss málem chytili profesionálové a ona na doporučení Routy shodila hnízdo sršáňů to v knize skoro vřelo.
Víc než líto mi ale bylo Prim a Katnissiny matky, které zůstaly doma samotné, zatímco Katniss šla do arény.

Autorku obdivuju, ale doopravdy mi kniha v některých chvílích připomíná Twilight ságu, kterou znám už z dřívějška. Kniha mě dokázala rozesmát i rozbrečet, ale i přes to jsem zatím pevně rozhodnutá, že na film se dívat nebudu, protože knize bych dala přednost.

I přes to ale knihu doporučuji, ovšem ne stoprocentně, ale tak na 90%, kvůli useklému konci, protože jsem čekala, že bude zařazené i setkání s rodinou a Hurikánem. Zároveň bych knihu nedoporučila mladším lidem dvanácti let a taky slabým povahám, které nedokážou číst o smrti, protože v této knize zemřelo dvacet tři splátců a další díly jsou podobné. Zároveň se mi na knize ale víc než líbí možné přežití, to, jak Katniss řešila zimu a spousty dalších věcí, ohledně přežití v aréně. Opravdu, na Hunger games budu ráda vzpomínat a třeba si je jednou ještě přečtu.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

Doopravdy jsem Peetu z první, druhé a skoro ani ze třetí moc ráda neměla. Až po dočtení jsem si ho našla na internetu a od té chvíle ho mám radši, než dřív, ovšem pořád si nedokážu ujasnit, jestli mám radši jeho, nebo Hurikána.

Poslední dobou mě zároveň fascinuje, že přičtení se mi vybavuje stále jedna a ta samá holka, ať už čtu Deník úúúplně obyčejného upíra, Erebos - hra která zabíjí! nebo Hunger games, pořád před sebou vidím Katie Leung.

Kniha je výborně napsané a skvěle se čte, proto, pokud někdo hledá knihu, která se dobře čte a má rád fantasy, je pro něj tahle kniha jako stvořená!

Knihu si můžeš objednat na stránkách knižního nakladatelství Fragment. Všem přeju příjemné čtení;)

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knižnímu nakladatelství Fragment, kde si můžeš knihu taky objednat a udělat si vlastní orbaz o všech postavách a dopodrobna si vychutnat příběh Katniss Everdeenové.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bety Bety | E-mail | Web | 16. srpna 2012 v 14:52 | Reagovat

Máš parádní blog! :) Hunger games jsem četla, ale nějak moc mě neohromila. Asi proto, že Peetu jsem taky nikdy moc neměla ráda. Vždycky jsem měla mnnohem radši Hurikána. :D

2 Kůstka. Kůstka. | Web | 16. srpna 2012 v 15:00 | Reagovat

Odhodlávám se už docela dlouho si tuhle knížku přečíst, ale spíš si nejdřív zkouknu film (jestli teda vůbec najdu verzi bez titulků >< ). Tak uvidím.

3 Elíšek Elíšek | Web | 17. srpna 2012 v 13:10 | Reagovat

Já moc nečtu teda skooro vůbec, ale má to i málo stránek, takže bych si to i přečetla ;)

4 Faith Faith | Web | 3. října 2012 v 22:07 | Reagovat

milujem celú túto sériu :)

5 Tyra Tyra | 29. srpna 2013 v 14:11 | Reagovat

K této knížce mě popostrčil bratranec a byla to jedna z nejlepších knížek co jsem četla. Ale úplně nejlepší to je, když vůbec nevíte co se stane, takže je nejlepší nejdřív přečíst knížku a až pak film, jinak vám to zkazí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama