Hunger games - Vražedná pomsta

20. srpna 2012 v 13:59 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Suzanne Collins
Překladatel/ka: Zdík Dušek, Ph. D.
Rozměry v mm: 145x210
Počet stran: 336
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2010/2012
Věk: Bez omezení

Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?
Když jsem dočetla Arénu smrti, začala jsem hned číst Vražednou pomstu, protože jsem se chtěla dozvědět, co se stalo s ostatními ve dvanáctém kraji. Ze začátku jsem z děje byla nadšená, ale postupem se spíše zvyšovalo napětí, protože jsem už chtěla vědět, jak všechno dopadne.

Dost mně vyděsilo, když v jedenáctém kraji prohnali kulku hlavou starci, který zabroukal Routinu čtyřtónovou melodii, ale zároveň mně nemálo potěšilo, že v osmém kraji vypuklo povstání. Nakonec, když Katniss v lese potkala dvě záhadné cizinky s chlebem, ve kterém byl reprodrozd se dozvěděla, že povstání vypuklo v dalších krajích a navíc se od nich doslechla překvapivé věci: třináctý kraj možná žije!

Strašně jsem se bála o Hurikána, kterého zbičovali na náměstí. Je fakt, že jsem ho vždycky měla o dost radši než Peetu, proto mně to tak dostalo. Zároveň jsem doufala, že díky tomu se Katniss postaví kapitolu a zůstane s Hurikánem: jak nesmírně milný dojem to byl!

Nejvíce strachu jsem ale měla, když jsem se dozvěděla, že Katniss musí jít znova do arény. Bála jsem se, že ji tvůrce her podtrhne nohy minou hned, jakmile sestoupí ze své plošiny, nakonec se tyto obavy naštěstí ukázali jako neopodstatněné.

Dost ve mně vřelo, když jsem se dozvěděla, že aktuální aréna je hodinová, tudíž se každý den události opakovali, nejvíce mně ale děsilo pomyšlení na dvanáctou, kdy udeří obrovský blesk, kterého se rozhodl využít Diod a za pomocí drátu zabít poslední dva protivníky, kteří bojovali proti spojenému Peetovi, Katniss, Johanně, Diodovi a dalším...

S drátem měla jít Katniss a Johanna a ačkoliv mně to pomyšlení děsilo, mnohem více jsem se bála o Peetu, který měl zůstat sám s ostatními... A právě tehdy ho viděla naposledy, naposledy?

Zjistili, že cívka není moc dlouhá, ocž mě děsilo a navíc už zbývala jen trocha času.. Katniss se rozeběhla zpátky, ale Johanna ji srazila ne zem a vyřízla ji v ruce díru, aby odstranila vysílačku, Katniss se vrátila s nepřátelstvím vůči Johanně zptáky na místo a volala Peetu, nakonec vzala drát a hodila ho proti silovému poli a tím všechno vybuchlo, právě kvůli blesku.

Katniss se vzbudila až v "letadle", kde ležela sama. Nikde neviděla Peetu, Johannu ani Dioda, takže vzala injekční stříkačku a vydala se zabít Peetu, protože nechtěla, aby trpěl kvůli Kapitolu...

A kousek z konce knihy ještě zveřejním:)

"Prim?" vydechuji.
"Žije. Stejně jako tvoje matka. Odvedl jsem je včas," odpovídá.
"Nejsou ve Dvanáctém kraji?" ptám se.
"Po Čtvrtohrách poslali letadla se zápalnými bombami." Váhá. "Víš, jak dopadl Jarmark."
Vím. Viděla jsem ho hořet. Starý sklad s uhelným prachem jehož je plný kraj. Dme ve mně nový hrůza a já si představuju, jak se na Sloj snášejí zápalné bomby.
"Nejsou ve Dvanáctém kraji?" opakuji. Jako kdybych se tím nějak mohla obrnit před pravdou.
"Katniss," říká Hurikán tiše.
Ten hlas poznávám. Stejný tón používá, když se blíží k raněnému zvířeti, aby mu zasadil smrtící ránu. Instinktivně zvedám ruku, protože chci odrazit jeho slova, ale Hurikán ji chytá a pevně ji tiskne ve své.
"Ne," šeptám.
Hurikán ale není typ, který by přede mnou něco držel v tajnosti. "Katniss, žádný Dvanáctý kraj už neexistuje."

Tento úryvek miluju, protože v něm vystupuje Hurikán a ne Peeta. Je podle mně opravdu procítěný, skvěle napsaný a navíc knihy končí tak.. tajemně, že je nutné si přečíst další díl..

Zároveň jsem už psala, že nejradši mám Arénu smrti, protože v něm není tolik úmrtí, tady je ho daleko víc... Nejvíc mě dokázala odreagovat od činnosti myšlenka na Cinnu, návrháře Katniss, kterého ubyli těsně předtím, než Katniss spatřila arénu jenom kvůli svatebním šatům, které se změnili na reprodrozdí...

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
Doopravdy jsem Peetu s první, druhé a skoro ani ze třetí moc ráda neměla. Až po dočtení jsem si ho našla na internetu a od té chvíle ho mám radši, než dřív, ovšem pořád si nedokážu ujasnit, jestli mám radši jeho, nebo Hurikána.

Kniha je výborně napsané a skvěle se čte, proto, pokud někdo hledá knihu, která se dobře čte, má rád fantasy a zároveň dokáže číst o smrti, je pro něj tahle kniha jako stvořená, stejně jako Aréna smrti a Síla vzdoru!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knižnímu nakladatleství Fragment, na kterém si knihu můžeš taky objednat a přečíst si ji a vychutnat podle svého. Odkaz na knihu: tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabrielle Gabrielle | E-mail | Web | 20. srpna 2012 v 14:17 | Reagovat

Woow, krásný nový dess! :O
Jinak se už fakt dlouho dokopávám k tomu, abych si HG přečetla, ale mám toho naplánovaného tolik, že nevím, čím začít.. ://

2 Kecka Kecka | Web | 20. srpna 2012 v 17:28 | Reagovat

Dobrý nápad, s tím hodnocením! :))

3 boc-nex boc-nex | Web | 21. srpna 2012 v 12:27 | Reagovat

Krásný vzhled.. A tyhle knížky miluji.. Doporučuji přečíst každému ;).. Hodně na zamyšlení knížky..

4 Elíšek Elíšek | Web | 21. srpna 2012 v 12:55 | Reagovat

Ach ty miluješ úplně četbu jak jsem psala nerada čtu, když tak na netu něco sama od sebe nějaké články. V menu máš, že čteš HP no to mě taky láká, protože HP přímo zbožňuji :)

5 :) :) | Web | 27. srpna 2012 v 14:35 | Reagovat

Jsi s Prahy? Nelíbí se ti změny v MHD od září 2012? Podepiš internetovou petici na stránkách www.jednej.cz/petition.php?id=35 !

6 Tyra Tyra | 29. srpna 2013 v 14:19 | Reagovat

Když jsem se dozvěděla, že Katniss půjde znovu do arény nemohla jsem se zbavit myšlenky, že autorka má nějaký ošklivý deža ví...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama