Lovkyně snů - Procitnutí

1. září 2012 v 14:13 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Lisa McMann
Překladatel/ka: Matocha Čeněk
Rozměry v mm: 115x183
Počet stran: 216
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2011
Věk: 15+
Ukázka z knihy: tady (www.fragment.cz)

Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem...


Janie jsem si už od začátku dokázala oblíbit, takže se mi díky tomu kniha četla o něco líp. Je opravdu hezky napsaná, vyznám se v ní a líbí se mi na ní, že sny jsou psané jiným písmem než normální text. Kniha je přehledná a celkově skvělá, bavila mně, ačkoliv Janie mi bylo dost líto.

Na knize se mi strašně líbí popis ostatních postav, třeba Janiiny sousedky a spolužačky Carrie nebo Shay, Melindy... Celkově je autorka popsala dost zajímavýma barvama, občas mi z toho tuhla krev v žilách. Překvapuje mně, že se Carrie baví s Melindou, ale že zároveň Janie ví, proč se baví Melinda s Carrie..

Strašně moc jsem si oblíbila Cabela, někoho takového bych chtěla znát i ve skutečnosti. Ano, děsilo mně pomyšlení, že má něco se Shay, navíc ten sen s ní taky nebyl zrovna hezký. Podle stránek knihy bylo jasné, že ho Janie má ráda, takže mi jí bylo dost líto, když s ní nemluvil a zároveň mně dostal, když se naučil ovládat, alespoň trochu své sny.

Taky jsem byla v knize ráda v přítomnosti Komiské, protože je chytrá, ví všechno nejlíp a hlavně má Janie i Cabela ráda. Líbí se mi její plány, její solidarita a její kroky k zastavení drogových dealerů (snad jenom kromě toho se Shay a Cabelem). Je opravdu skvělá, ochraňuje svoje zaměstnance a líbí se mi zároveň i její přístup k Janie a Cabelovi.

Bavilo mně číst o snech ostatních, to se mi čte vždycky dobře, ačkoliv mi bylo Janie líto, protože to určitě není nic příjemného. Některé sny byly opravdu nechutné, některé poučné a nejvíce mně překvapilo to, že Janie dokázala rozluštit celý drogový zátah.

Celá kniha mi ale ve snech trochu připomíná myslánku z Harryho Pottera, protože myšlenky jdou upravovat stejně jako sny, jak to dokázal Cabel. Jinak je ale příběh Janie naprosto jedinečný, možná proto mě tolik fascinuje. Opravdu jsem se do knihy dokázala začíst a věřím, že si ji ještě někdy v budoucnu přečtu.

Janiina matka je pro mě největší záhadou. Zdá se jí sen o muži, se kterým je naprosto šťastná, ovšem její život podle toho nevypadá. O Janie se nestará, řekla bych, že ani nechtěla dítě a ona byla nechtěný omyl, nezajímá ji, kde Janie je, s kým chodí ven a to je pro mně hodně velké překvapení, autorka si s ní dokázala skvěle poradit.

Ale co mně na téhle knize fascinovalo nejvíc? To, jak autorka psala o drogách, jako by to bylo něco všedního, i když to už dneska asi opravdu je. To, že byl koks všit do záchraných vest na jachtě mně celkem pobavilo, protože tím dala autorka najevo že od ní můžu čekat ještě pár překvapení.

Ano, knihu jsem si opravdu oblíbila, navíc, jak už jsem výš zmínila, bavilo mně propadat se ostatním do snů, ovšem ty Carrininy mně už nebavili, protože byli pořád o tom samém. Ve studovně bylo všechno mnohem zajímavější (a občas i napínavější).

Nakonec ještě nesmím zapomenout zmínit, že jsem byla dojatá tím, že Janie chodila do domova důchodců a starala se o ně. Zároveň mně hodně překvapila, když Martě Stubinsové četla z knihy. Je mi téhle paní opravdu líto, podle mně je opravdu úžasná a Janie se toho od ní hodně naučila. Jak o snech, jak o životě, tak o její budoucnosti.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ

Na tomto dílu knihy jsem ráda za to, že je přes to, přes všechno šťastný konec. Opravdu, je to úžasná kniha a všem ji na 100% doporučuji.

Za poskytnutí recenzního výtisku chci poděkovat knižnímu nakladatelství Fragment. Knihu si můžeš na jejich stránkách objednat tady. Pokud před tebou leží a chystáš se ji číst, přeju ti příjemnou četbu a zaručuji ti, že se ti bude líbit:)).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aňulíí Aňulíí | E-mail | Web | 1. září 2012 v 21:21 | Reagovat

Ta knížka mě moc láká! Strašně ráda bych si je přečetla ,ale objenávat si ji nebudu... Třeba si zajdu do knihovny a možná tam přeci jenom bude! :))
Nebo Veri :D Půjčím si ji od tebe a to bude nejjednudušší! :)

2 SeaColor* SeaColor* | Web | 3. září 2012 v 14:56 | Reagovat

moc děkuju :D a jak tak to řikáš, tak asi jo :D trochu zimě to vypadá, ale to neni schválně :D jenom mam strašně ráda modrou :D

3 boc-nex boc-nex | Web | 6. září 2012 v 17:48 | Reagovat

Wow.. Vypadá to na lákavou knížku..

4 Roxanne Roxanne | Web | 30. září 2012 v 14:32 | Reagovat

Krásná recenze!
Na knihu už jsem docela dlouho zvědavá!
A vidím, že čteš akademii Evernight! :)) Krásná sága! :D

5 Christine Christine | Web | 28. prosince 2012 v 20:31 | Reagovat

Na tuto knihu se hrozně moc těším, chci si o ni napsat nakladatelství Fragment jako recenzní výtisk :) Nevím, jestli si mám rovnou vzít i druhý díl, ale asi ano :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama