Recenze: Jak vycvičit draka

3. února 2013 v 15:04 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Cressida Cowell
Překladatel/ka: Šárka Ševčíková
Pořadí v edici: 1
Rozměry v mm: 138x205
Počet stran: 192
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2007/2010
Číslo vydání: 2
Věk: 9+

Škyťák Strašný Treska III. se chce stát vikinským hrdinou. Prvním krokem na této cestě je úkol chytit a vycvičit draka. Škyťák se ale vrací s tím nejmenším a ještě k tomu bezzubým dráčkem... Dokáží spolu zachránit Vikingy? Stane se ze Škyťáka hrdina, náčelník kmene Chlupatých chuligánů nebo obávaný bojovník?
O knihu jsem si psala někdy na zlomu konce roku a to jen díky tomu, že jsem hledala četbu, u které by se člověk pobavil a která není tak náročná na čtení. Oboje moje požadavky splnila a celkově jsem s četbou byla velice spokojena. Odlehčila mi jeden jediný večer, za což jsem jí velice vděčná. Mám-li být upřímná, více mně nadchl film, ačkoliv to většinou bývá naopak. Přesto mně ale kniha bavila a někdy ji přečtu svému psovi, rád mě poslouchá a ať si taky užije příběh Škyťáka!

Škyťák se s ostatními válečníky na začátku knihy vypravuje do jeskyně pro draka. Toho potřebuje každý válečník, protože pokud ho nebude mít a nebude ho poslouchat, bude vyhoštěn náčelníkem Chlupatých chuligánů. Škyťák je naneštěstí synem náčelníka a tak se od něj očekává, že bude mít toho nejnebezpečnějšího a nejzuřivějšího draka. Bohužel se draci probudí a jeden z kluků draka nemá, proto mu toho svého Škyťák dá. Rozběhne se zpátky mezi zuřící draky a vybere si jednoho, kterého ani neviděl.

Bezzubka je drak milující vtipy. Je líný, ale za to by celý den jenom jedl. Jenže co Škyťák s tím? Musí ho vycvičit, jinak bude vyhoštěn. Po přečtení knihy od profesora Halamy je ovšem jasné, že jeho radu pro zlatý výcvik Škyťák nepoužije. Musel si proto sestavit vlastní plán, jak na draka bude postupovat.

Zrovna v téhle části je kniha plná smutku a pochybností, ačkoliv i přesto Škyťák ani jednou nezapochyboval, že se mu se Škyťákem povede zabodovat - proto se rozhodl o naučit lovit za vtipy. A kupodivu to bylo účinné.

Kniha je psaná vtipně, je s obrázky, mění písmo pro větší přehlednost a trochu mi připomíná mé dětské léta s Wilsonovou, tudíž jsem si u ní opravdu skvěle oddechla a určitě se k ní časem vrátím. Je velice příjemné se po tak dlouhé době opět podívat pod křídla dětských knížek, na které během roku není vůbec čas (navíc každý z nás je pořád dítě, ať si říká co chce).

V knize je plno zmaru, štěstí, smutku, inteligence, lásky... Dokonce je v ní i smrt (samozřejmě že 'zla'). Ovšem každému zájemci o přečtení první doporučuji podívat se na film, bez něj není možné pochopit některé pasáže knihy. I přesto ji ale lze vychutnat po svém.

Na den ověření vycvičení draků se stala nemilá věc - Škyťák vyprovokoval zuřivou dračici a všichni draci se začali prát. Díky tomu také měli být všichni chlapci s raky vyhoštěni, ovšem jak tomu nakonec bylo? Nechte se překvapit a ponořte se do tajů knihy! Můžu vám ale prozradit - odešla necelá polovina, byli to ale oni? Škyťák a Bezzubka ovšem zůstali. Jako vždy pomohli zachránit ostrov.

A konec knihy? Urychlený, nezdál se mi. Ale vlastně mi to ani nevadí, jelikož je to kniha od devíti let a pro všechny mladší generace kniha skončí správně. I když, pro mně? Ale ano, líbila se mi. Ačkoliv pořád nechápu, jak to s tím drakem bylo, třeba to pochopím příště. I přesto ji ale každému doporučuji na oddech.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

Za knihu děkuji nakladatelství Fragment, na jejich stránkách si knihu můžeš koupit a oddychnout si třeba po těžkém dni :)).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lily "Aravis" Starfall Lily "Aravis" Starfall | Web | 3. února 2013 v 18:08 | Reagovat

To je trochu odlišné od filmu, ne? Tam přeci musí draka zabít, ne vycvičit! Přijde mi to jako pokračování O_O :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama