Recenze: Křížem krážem po českých a moravských horách

23. února 2013 v 19:29 | Ver. |  Recenze knih
Autor/ka: Martin Janoška, Tomáš Feřtek
Rozměry v mm: 148x210
Počet stran: 128
Provedení: brožovaná
Ukázka z knihy: tady

Objevte krásy českých a moravských hor! Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a vydejte se na kole nebo pěšky do nejzajímavějších oblastí rozmanitých regionů. Tipy na výlety obsahují:
- inspirativní fotografie
- charakteristiku cílových míst
- praktické informace o náročnosti terénu
- doporučené trasy
- rady a návody pro každého cyklistu a turistu


Krušné hory mají překvapivě mnoho nej. A proto jsem se do nich s rodinkou vydala! S pomocí skvělé mapky jsme trefili na místo a díky knize jsme se podívali na Horní Blatnou, o které bych nikdy netušila, že je to nejzachovalejší městečko na hřebeni, poté na Blatenský kanál u Rýžovny, který přiváděl vodu na promývání rud. Nezapomněli jsme ani na Měděnec. V něm se také dolovalo. V knize jsou i lesy za Klínovcem, Slatinný potok na cestě do Rudného, jezírko u Přebuzi, vodní nádrž Přísečnice nebo rozhledna v Hoře Svaté Kateřiny, ale ty už jsme bohužel nestihli.

Pěší tip
Okruh: z Modravy po zelené přes Cikánskou slať na Březník, kde můžete absolohovat naučnou stezku suchým lesem, a pak zpátky po modré údolím Modravského potoka (cca 20km).
Cyklo tip
Okruh: z Borových Lad lehkým stoupáním na Knížecí Pláně, odtud po modré na Bučinu, po červené k pramenu Vltavy a odtud po modré podél Teplé Vltavy do Kvildy a dlouhým sjezdem přes Františkov zpátky do Borových Lad.

Na začátek kniha obsahuje mapu s názvy hor a jejich očíslováním. Navíc jsou zde i řeky a hlavní města, což umožňuje lehčí orientaci. Každé hory obsahují jejich stručný popis, místa, která jsou doporučená navštívit a jejich barevné fotografie, mapu, která ukazuje, kde přesně se místo nachází, pěší i cyklo tipy a webové stránky na trasy či hotely. S knihou není možné nevědět kam jedete.

Doma mám čirou náhodou i druhou knihu (přesněji S dětmi křížem krážem po Česku) a s tou jsem také maximálně spokojená - na obou knihách jde vidět, že autoři místa skutečně navštívili a nespolupracovali jedině s internetem. K složitému orientování člověk ani nepotřebuje kompas, buzolu ale stačí mu se podívat na mapku či použít auto navigaci, pokud bydlí dál od místa, které chce navštívit.
Při každém otevření knihy se na nás usmívají paní s pánem na stezce, kterou oblopují smíšené lesy. Pokaždé jsem si jistá svou volbou knihy místo nudné a neustále stejné mapy, protože je to mnohem veselejší a navíc se toho dozvím mnohem víc, než jen to, kde se místo nachází. Knihu doporučuji jak jednotlivým turistům, tak lidem, které zajímají hory a rodinám s dětmi. Je opravdu příjemné vydat se o víkendu/prázdninách na nějaký výlet.

Beskydy si většinou každý představí jako idylickou krajinu s roztroušenými dřevěnicemi, pastvinami a stády oveček. Poněkud jinou tvář nabízí okolí Velkého a Malého Polomu nad údolím Lomné. Pohltí vás tu především rozsáhlé lesy, které jsou torzem dávného karpatského pralesa.

Doufám, že se díky mé recenzi najde nějaký člověk, který si knihu koupí a vydá se také do hor, protože já příští sobotu jedu tase! Sice mi mamka nechce říct kam, ale věřím, že si to zase užiju! A co vy? Jste ochotní odložit mapu či atlas a zkusit jezdit na české hory s touto příruční knížečkou?

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ

(Hvězdička dole za chybějící informace o kvalitním ubytování a jejich ceně + umístění, ne každý si může zjistit vše přes internet)

Za příručku do nepohody děkuji Fragmentu, na jejich stránkách si příručku kup taky a navštiv Králický Sněžník nebo si něco přečti o Javorníkách!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Christine Christine | Web | 24. února 2013 v 19:49 | Reagovat

Verčo, dlouho jsem tady nebyla a hodně se to tady změnilo! Super, krásný design, krásné recenze :) Opět Tě sleduji - jako dřív :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama