Recenze: V dobrém i ve zlém

16. května 2013 v 16:27 | Ver. |  Recenze knih
Autoři: Elizabeth Gilbertová
Jazyk: Čeština
Rok vydání: 2011
Vazba: Pevná s přebalem lesklá
Počet stran: 336

Anotace:
V dobrém i ve zlém je pokračování knihy Jíst, meditovat, milovat. Elizabeth Gilbertová tentokrát nehledá boha, ale pátrá po podstatě manželství.
Na konci bestselleru Jíst, meditovat, milovat se Elizabeth seznámí s Felipem. Felipe je rozený Brazilec, má australské občanství a žije v Indonésii. Oba jsou si jistí, že je to láska na celý život, ale slíbí si navzájem, že se nikdy, nikdy, ale opravdu nikdy nevezmou. Rozvodů mají oba dost. Prozřetelnost však zasáhne v podobě vlády Spojených států. Aby mohl Felipe zůstat v zemi, potřebuje získat takzvanou Zelenou kartu. Dostane na výběr ze dvou možností, buďto se ožení nebo musí odjet a už se nebude moci vrátit zpět. Bez odvolání jsou Elizabeth a Felipe odsouzeni k sňatku.
Elizabeth propadne panice, ale pokouší se problém se svatbou řešit po svém. S obrovským nasazením a energií se vrhne do shromažďování faktů o manželství. Provádí historický výzkum, vede rozhovory a vyzvídá na lidech co nejvíce osobních zkušeností s touto tvrdošíjně přetrvávající institucí. Daří se jí to s vtipem, inteligencí a pochopením, jak je u Elizabeth Gilbertové zvykem. Pokouší se osvětlit co je podstatou manželství, jak se na malé ploše a prostoru mohou slučovat porozumění, poblouznění, věrnost, rodinné tradice, očekávání, sociální jistoty, rizika rozvodu, odpovědnost a pokora.
Kniha Elizabeth Gilbertové V dobrém i ve zlém je čistý a reálný pohled na lásku, jaké jen ve skutečném světě manželství může být.


Knihu jsem nechala dlouho ležet v polici - tak dlouho, že jsem ji dočítala dnes a za poslední dva dny přečetla více než polovinu, což je pro mě vlastně docela těžké a jsem na sebe pyšná. Kniha se mi totiž četla opravdu, ale opravdu pomalu...

Autor píše stylem, který je zvláštní, ale zároveň moc milý. Musím přiznat, že ne všemu jsem rozuměla, protože ze spousty středověkých zákonů opravdu odvázaná nejsem, ale díky tomu jsem se z velké části přiučila spousty věcí, takže toho rozhodně nelituji.

Jediné, co mě mrzelo bylo to, že já knihu četla, abych věděla, jak to dopadne mezi Felipem a Liz, ale přitom tam o tom bylo jen pár řádků (alespoň já o tom jsem přesvědčená) a místo toho popisovala autorka jenom fakta, zákony a její "výzkum" ohledně manželství. Možná bych tohle knize vyčetla i proto, že jsem nikdy nebyla extrovert a otázky ohledně manželství, přátelství apod. bych považovala za neslušné.

Naopak jsem nadšená z toho, že autorka do knihy vložila spoustu svých pocitů. Bývala jsem zvyklá na první osobu fiktivní postavy zachraňující svět a teď konečně vidím i něco reálného, skutečného a zasahujícího do obyčejného života. Musím říct, že mě to potěšilo a překvapilo zároveň!

Nesmím zapomenout zmínit to, že jsem byla opravdu ráda, že Elizabeth také ráda cestovala a své cesty dávala mezi řádky znát i někomu, jako jsem já. Jednou bych se ráda podívala na místa, které procestovala a alespoň mě ujistila, že Laos není nic pro mě. Ale vsadím se, že to za pár let stejně nebudu brát vážně.

Podrážděnost a netrpělivost, která se na Felipovi projevovala mi dokonale sedla - já sama se pár posledních dní cítím stejně (ano, mám toho trochu hodně), proto jsem se do jeho role vžívala mnohem víc než do role Elizabeth.

S Felipem jsem navíc podobná i tím, že je samotář a ačkoliv raději než by cestoval je někde, kde to zná, já ráda cestuju, ale na jeho místě bych si asi dala oddych. Rychle se zabydluje na nových místech, což mi není neznámé. A navíc je to pohodář - sice občas výbušný (jak se ukázalo v tom přetopeném autobuse), ale pohodář.

Na knize se mi líbí skutečnost, že jsem tak mladá a tak vlastně nic podobného neřeším a být před něčím "poučená" dřív je lepší, než se do toho po hlavě vrhnu. Sice nedokážu netvrdit, že s názory psané Liz nesouhlasím, nemůžu ani říct, že s nimi souhlasím. Prostě takový neutrál. Ale alespoň má ta kniha hlavu a patu.

A konec knihy? Přesně podle mého očekávání - až na jednu skutečnost a to tu, že bych se na jejich místě nevdala doma. To je podle mě sice možné, ale k čemu? No, myslím, že to nezměním, ale můj názor je, že Felipe i Liz měli dát přednost kostelu.

Kniha mě dokázala rozesmát, ale díky tomu, že v ní nevidím to, co jsem očekávala, bych ji nemohla 100% doporučit.
Rozhodně jsem očekávala mnohem víc než jen všechny ty fakta o rozvodech, manželstvích a dalších věcí, které odbíhali od toho, co se po těch 10 měsíců dělo mimo Lizin výzkum.

Pokud máte zájem, můžete si ji objednat na stránkách knižního nakladatelství KnihCentrum.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

Za poskytnutí recenzního výtisku tímto ještě jednou děkuji knižnímu nakladatelství KnihCentrum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama